Bölüm Başkanının Mesajı

Bölüm Başkanının Mesajı

Sevgili Öğrenciler,

Ekonomi hayatlarımız üzerinde her zaman büyük bir etkiye sahip olmuştur: Ekonomi haberleri görsel ve yazılı medyada ön sayfada yer alır. Seçmenler partilerin politik vaatlerinden çok ekonomik vaatlerine dikkat ederler. En çok kazanan danışmanların başında ekonomistler ve finans danışmaları gelir. Ekonomi çeşitli ürünler, araba, ev satın alma kabiliyetimizi, yatırım projelerimizi, kariyer planlarımızı, hatta evlilik planlarımızı bile etkiler.

 

Eğitim dilinin İngilizce olduğu Ekonomi Bölümü’nün temel amacı öğrencilerine uluslararası standartlarda bir eğitim vererek onları diğer üniversitelerdeki akranlarının imreneceği bir akademik donanıma erişmiş olarak mezun etmektir.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezinin yanı başında bulunması, farklı alan ve tecrübelerden gelen yetenekli bir akademik kadroya sahip olması, bünyesinde bir Borsa/Finans Laboratuvarının bulunması, iş toplumunun en acil gereksinimlerini karşılayacak programları tasarlamasında ve ekonominin teorik ve uygulamalı tarafları arasında köprü kuradasında, Ekonomi Bölümü’müzü eşsiz kılan avantajdır.

Ekonomi bölümü sadece ekonomi, finans ve bankacılık alanlarında değil sosyal bilimler, uluslararası ilişkiler ve siyaset biliminde geniş yelpazede disiplinler arası alanlarda ders takip imkânını öğrencilerine sunmaktadır.

Arzu eden öğrenciler gerekli şartları sağladıkları takdirde yan dal ve çift ana dal programlarına girip bir sertifika veya ikinci bir lisans diploması alabilirler. Erasmus+ programı kapsamında yurt dışında bir veya iki yarıyıl öğrenim görebilirler.

Mezunlarımızın ülkemizin kamu ve özel sektör kuruluşlarında aranılan elemanlar haline gelmesi en büyük arzumuzdur. Bu bağlamda mezunlarımızın merkez bankası, maliye ve kalkınma bakanlıkları gibi kamu kuruluşlarında istihdam edilebilmelerini sağlayacak gerekli nitelikleri kazanabilmeleri için elimizden geleni yapacağız. Ayrıca kendilerinin ticari bankaların araştırma ve analiz bölümlerinde de çok yararlı olabileceklerini düşünüyoruz. En başarılı mezunlarımızın ise uluslararası organizasyonlarda görev almasının çok uzak bir ihtimal olmadığını düşünmekteyiz.


Doç. Dr. Engin SORHUN

Bölüm Başkanı